
Boligbirding – hvordan gik efterår 2025, og hvordan tilmelder du dig 2026?
Af Luise Ekberg, Boligbirdingkoordinator
Boligbirding (8. sæson i 2026) er en landsdækkende aktivitet, som har flere forskellige formål. For det første får vi mere viden om, hvilke fugle der normalt færdes og ses fra matrikler, som ikke er de bedste fuglelokaliteter.
For det andet er det en gylden mulighed for at følge arterne og året på sin egen matrikel, og se forskellene fra år til år, og man bliver også mere observant i det daglige i forhold til at lægge mærke til fuglelivet uden for vinduet, eller når man færdes i sin have/fællesareal.
Til sidst er det en sjov lille konkurrence mellem de forskellige matrikler – vel vidende, at vi ikke bor ens og har meget forskellige lokaliteter. Men jeg har fx selv nogen, hvor jeg kan sammenligne vores lokaliteter, som jeg så konkurrerer med, og vi er endda to på samme matrikel, som også konkurrerer med hinanden.
I efterårets boligbirding havde vi 22 deltagere i Nordjylland, hvilket er et pænt antal i forhold til resten af lokalafdelingerne. DOF Fyn havde langt flest deltagere i efteråret med 33 i alt.
I år er foreløbigt 19 personer kommet i gang med at registrere på deres matrikel, og der er plads til mange flere. Mange af dem der har været med før, har endnu ikke tastet observationer ind, men det er jo ikke ensbetydende med, at man ikke deltager – det kan sagtens være, at de har notaterne liggende og taster i nærmeste fremtid.
Efterårets boligbirding gav i alt 82 forskellige arter i DOF Nordjylland, og flest arter blev set af formand Gitte Holm med 52 forskellige arter.
På førstepladsen lå musvit (set af 16) og på en delt andenplads lå blåmejse og solsort (set af 15).
De to mest bemærkelsesværdige arter må vist siges at være bjerglærke og vagtel.
Nedenfor ses fordelingen af efterårets arter, men bemærk at det ikke er alle arterne, der er nævnt i den vandrette akse pga. pladsmangel.

Vi skulle gerne blive flere deltagere, det er på ingen måde for sent at komme i gang, da der ikke sker så forfærdeligt meget i januar måned før trækfuglene begynder at komme.
Da fuglene søger mod Skagen på trækket om foråret, må det antages, at forårssæsonen er den bedste i DOF Nordjylland, så måske jeg kan animere flere til at deltage i år?
Du kan deltage uanset, om du bor i hus m. have eller lejlighed. Hvis du bor i lejlighed, tæller dit fællesareal med. Og måske kan du overgå Gitte Holm i antal arter?
Jeg har selv boligbirdet i DOF Nordsjælland lige siden det blev introduceret af Lasse Braae (DOF Vestsjælland), som samler alle data. Det er rigtig interessant at følge variationen fra år til år i fuglelivet i nærområdet, og se hvornår de enkelte arter ankommer - for eksempel gransanger, rødstjert og løvsanger. Bliver 2026 et år med lynvisit af vendehals, får jeg fiskeørn i år og så videre. Man bliver nemt bidt af det. Det er rigtig sjovt.
Her kan du se fordelingen af deltagere pr. lokalafdeling – det kunne være sjovt, hvis vi kunne blive endnu flere i DOF Nordjylland.

Du tilmelder dig ved at sende en e-mail med oplysning om DOF-base ID, Google konto user og din kommune til koordinator Luise Ekberg ekbergluise@gmail.com
Så sender jeg en vejledning til, hvordan du skal registrere dine arter.
Luise Ekberg, Boligbirdingkoordinator


